Informace o nás

 

Něco  z historie

Všechno to začalo tím, když Fčelař jako začínající učitel na ZŠ v Dambořicích založil pro děcka ze své třídy zájmový kroužek se zaměřením na přírodu. Po nátlaku maminek však tento kroužek otevřel i pro jiné třídy a v krátké době se do něj přihlásila značná část naší školy.

O dva roky později jsme jako zájmový kroužek vztoupili do celorepublikové organizace Československý Zálesák - svaz pro pobyt v přírodě a ještě téhož roku se u nás konalo Podzimní setkání oddílů Československého Zálesáku z celé republiky.

Postupem času však značná část dětí odpadla (nebavilo je to) a zůstalo jen to zdravé jádro. Jak šel čas a děti stárly, byly moudřejší apod. (viz kutil a spol.) mohly již Fčelařovi pomáhat natolik, aby se nabrali noví členové, z kterých se utvořil oddíl Liščat a ti starší a odrostlejší utvořili oddíl Stopařů.

Asi někdy v roce 2001 se Fčelař rozhodl ukončit svoji činnost a tak se zálesákování ujmul Kutil s Fantomasem. Liščata se bohužel museli rozpustit, jelikož (teď cituji) ani jeden z nich neměl dost odvahy, aby je vedl.

Vše se změnilo hned příští rok, kdy se obnovil zrušený oddíl Liščat, o který se začaly starat Filipes s Evóšem. Časem Evóša vystřídal Kutil a poté co se z děcek stali Stopaři je vedl dál sám. Na scénu se opět vrací Fčelař, díky čemuž se nabrala další skupina Liščat a ještě v tom roce starší 15ti let založili nový oddíl - Grizláky.

V roce 2005 se z pracovních důvodů Kutil nemohl věnovat Stopařům a proto jeho funkci převzal Fčelař a Liščata si vzal na starost novej člen - Náčelník.

Jen o rok později (2006) jsme dostali na starost místní tábořiště - Chatky, které však byly v hodně dezolátním stavu a bylo zde nutno pořádně máknout, aby se tu dal vůbec uspořádat tábor. Od té doby se tam pořádaly občasné víkendové akce a my se je nadále snažili upravovat a zdokonalovat. (nyní vstupujeme na scénu i já a Hanča) << ještě téhož roku se na Chatkách uskutečňuje první tábor>>.

V dalším roce se k nám navrátil Kutil , který vede napůl se Fčelařem Stopaře a Liščata vede Fčelař. Tento rok se také uskutečnil tábor na kterém nám dělal vedoucího nový člen Fredy ( já a Hanča se tábora nezůčastňujeme).

Takhle to šlo dál, a za ten čas se u nás udála některá setkání s ostatními oddíly Československého zálesáku či jiné akce (např. Boj o přežití) a nějaký ten tábor.

A v roce 2008 se na chatkách uskutečňuje Letní Zálesácký tábor - Pravěk. Pod vedením Fčelaře a Kutila, kdy jako vedoucí nastupují Hanča a moje maličkost (samozřejmě ještě Klíště, Kutilova součást, na kterou se nesmí opomíjet < kdyby jste se mě ptali, od kdy že jsou spolu, kde se potkali a ... tak vám to nepovím - za 1. to nevím a za 2 . se jich zeptéte sami :D > ).

Jak rok po roce plyne, je tu další tábor a my jsme se rozhodli, že ho tentokrát sloučíme se spřátelenými oddíly ze Studénky.

Byl to vážně geniální nápad, sloučit naše malá děcka (liščata << Stopaři a Grizláci už neexistovali>>) se sadisticky založenými pošuky ( :D ) ze Studénky, ještě ke všemu na táboře s tématem (bílý a černý rytíř - středověk) :D, ale nakonec to proběhlo v celku dobře, všichni si to moc užili a dokonce to i většina přežila ve zdraví. V tomto roce ještě proběhla premiérová akce s názvem , kdy jsme Fčelař, Kutil s Klíštětem, Hanča, já a Jirka-Pepa (ze studénky) jeli ke mě na chatu a pořádně jsme si tuto akci užili.

 

Tento rok nám Kutil odcestoval do Austrálie a značně ubylo členů Zálesáku z řad dětí, proto jsme s těžkým srdcem vzdali i pořádání tábora, zájemců bylo opravdu málo. Ale dlouho jsme nesmutnili a udělali jsme si se zbylým osazenstvem alespoň prodloužený víkend na Chřibech. Tábor to sice nebyl, ale i tuhle “náplast“ si všichni neskutečně užili. A jako minulý rok se opět uskutečnila akce na <KARI CHATĚ> tentokrát však nikoli v osazení starších, ale i s vybranými členy z řad dětí.

Rok nato jsme se rozhodli, že tábor se uskuteční, ale protože zálesáckých členů bylo málo, udělali jsme klasický nábor z řad žáků ZŠ Dambořice a tím jsme pomalu do prasknutí naplnili kapacitu Chatek. Velení jsme převzali Fčelař, já a Hanča, a nově nám vypomohli Jojo, Káně, Kačenka a Šusta. Tábor s tématem divokého západu mohl začít a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

O rok později a ve stejné velitelské sestavě (jen Fčelař se začal postupně zříkat své funkce a do čela se dostáváme já s Hančou ) jsme uspořádali další letní tábor Doby Železné. Už na tomto táboře jsme se snažili nenásilně podstrkovat dětem různé šifry a pár dalších znalostí a dovedností spojených se Zálesákem...

Pro letošní rok jsme dospěli k dalšímu důležitému kroku, a to zatím alespoň na zkoušku obnovit znovu zálesácké schůzky od A do Z, tedy se vším všudy. V plánu je také letní tábor, ale to už přeci nepatří do historie... :))

 

Kontakt

Zalesak Damborice

zalesakdamborice@gmail.com

Hanča : 724 264 670
Kari ( správce webu) : 721 075 462

Vyhledávání

Zálesák Dambořice - zalesakdamborice@gmail.com Made by Kari

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode